Menu Close

שיקום פה – כל מה שאתם חייבים לדעת לפני הטיפול

שיקום פה

רוצים לבצע הליך שיקום פה? לא יודעים בדיוק מה הוא כולל? רוצים ללמוד מהן הדרכים בהם מבצעים את הטיפול בשיניים, לשגת חיוך נעים ואסתטי? כל המידע בנושא לפניכם.

בריאות השיניים חיונית לגוף בריא ותחום רפואת השיניים התקדם בצורה יוצאת דופן, במתן פתרונות לאנשים הסובלים מבעיות שיניים שונות. אחת ההתפתחויות המשמעותיות ביותר ברפואת השיניים הייתה פיתוח של תותבות, העוסקות בשיקום של שיניים חסרות, תפקוד הפה ומראה. המטרה של תותבות היא לאפשר למטופלים לשמור על חיוך אסתטי ונעים.

מה זה פרוסתודונטיה 

Prosthodontics – פרוסתודונטיה היא ענף של רפואת שיניים המתמקד בשיקום שיניים חסרות ושיפור תפקוד הפה. המטפלים הם רופאי שיניים אשר השלימו הכשרה נוספת בשחזור שיניים חסרות ושיקום חלל הפה. רופאי שיניים אלה עובדים על עיצוב, ייצור והנחת תותבות דנטליות, כתרים, גשרים ושתלים.

מה עושה פרוסתודונט?

פרוסתודונט עובד כדי לשחזר שיניים חסרות ולשפר את תפקוד הפה. התותבת מעריכה את בריאות השיניים הכוללת של המטופל, כולל מצב השיניים, החניכיים ועצם הלסת, כדי לקבוע את מהלך הטיפול הטוב ביותר. בהתבסס על ההערכה, הפרוסתודונט עשוי להמליץ על אחד או יותר מהטיפולים הבאים:

 • שתלים דנטליים – הם פתרון פופולרי ויעיל לשיניים חסרות. פרוסתודונט מניח עמוד מתכת לתוך עצם הלסת כדי לשמש כשורש שן חלופי. לאחר מכן, הכתר מכוסה בכזה הדומה לשן טבעית.
 • כתרים וגשרים – משמשים לשחזור שיניים פגומות או חסרות. כתרים הם כובעים המכסים שן פגועה כדי להגן עליה ולשפר את המראה שלה. גשרים משמשים להחלפת שיניים חסרות על ידי עיגון שיניים מלאכותיות לשיניים הטבעיות משני צידי הפער.
 • שיניים תותבות הן מכשירים נשלפים שמחליפים שיניים חסרות. פרוסתודונטים יכולים לייצר שיניים תותבות מלאות או חלקיות כדי לשחזר את המראה והתפקוד של הפה.
 • פרוסטטיקה Maxillofacial – תותבות Maxillofacial משמשות כדי לשחזר את המראה והתפקוד של הפנים, הלסת והפה לאחר פציעה, ניתוח, או פגמים מולדים.
היתרונות של שיקום פה

היתרונות של שיקום הפה

פרוסתודונטיה מציעה מספר יתרונות הכוללים:

 • שיפור בתפקוד: טיפולי שיקום פה יכולים לשחזר את היכולת ללעוס, לדבר ולחייך בביטחון.
 • מראה משופר: טיפולי שיקום פה יכולים לשפר את מראה השיניים והפה, מה שמוביל לשיפור בהערכה העצמית והביטחון העצמי.
 • עמידות: טיפולי שיקום פה מתוכננים להימשך שנים רבות ועם טיפול נאות, הם יכולים להימשך כל החיים.
 • נוחות: טיפולים בתותבות נועדו להיות נוחים ומתאימים כראוי, מה שמקל על המטופלים לאכול, לדבר ולחיות את חייהם בביטחון.

שיקום פה בהרדמה

טיפולי תותבות יכולים להיות מורכבים ולכלול מספר הליכים, אך השימוש בהרדמה יכול להפוך את החוויה להרבה יותר נוחה ונטולת כאבים. הרדמה היא מרכיב קריטי של טיפולי תותבות וממלאת תפקיד מכריע בהבטחת הנוחות והבטיחות של המטופלים במהלך ההליך.

סוגי שיקום פה בהרדמה

פרוסתודונטים משתמשים בסוגים שונים של הרדמה כדי להבטיח חוויה נוחה ונטולת כאב לחולים. כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של הרדמה בשימוש בפרוטתודונטיה כוללים:

 • הרדמה מקומית: חומר משתיק המוזרק לאזור סביב השן או החניכיים כדי להרדים את האזור ולהפחית את הכאב במהלך ההליך.
 • תחמוצת חנקן (Nitrous Oxide), הידוע גם בשם גז צחוק, הוא סם הרגעה קל העוזר להירגע ולהפחית חרדה במהלך ההליך.
 • הרגעה תוך ורידית: הרגעה תוך ורידית היא סוג נוסף של הרגעה כדי לעזור למטופלים להירגע ולהרגיש נוח יותר במהלך ההליך.
 • הרדמה כללית: הרדמה כללית היא צורה עמוקה של הרגעה המשמשת בהליכים מורכבים יותר. סוג זה של הרדמה משמש כדי להפוך את המטופלים ללא מודעים ולא מסוגלים להרגיש כאב או אי נוחות במהלך ההליך.

יתרונות השימוש בהרדמה בהליך שיקום פה

 • נוחות: הרדמה מסייעת להפחית כאב ואי נוחות במהלך ההליך, מה שהופך את החוויה נוחה יותר עבור מטופלים.
 • חרדה מופחתת: הרדמה יכולה לעזור להפחית חרדה ולגרום למטופלים להרגיש רגועים יותר במהלך ההליך.
 • חיסכון בזמן: השימוש בהרדמה יכול להפוך את ההליכים למהירים ויעילים יותר, שכן המטופלים רגועים יותר ונינוחים יותר במהלך ההליך.
 • סיכון מופחת לסיבוכים: על ידי הפחתת כאב ואי נוחות במהלך ההליך, הסיכון לסיבוכים ותופעות לוואי מצטמצם.
תהליך שיקום פה

בחר את ההרדמה הנכונה עבור ההליך שלך

סוג ההרדמה המשמש בפרוצדורות תותבות יהיה תלוי במספר גורמים, כולל המורכבות של ההליך, הבריאות הכללית של המטופל, וכל התנאים הקיימים מראש. המטופלים צריכים לדון באפשרויות שלהם עם הפרוטתודונט שלהם ולבחור את סוג ההרדמה המתאים ביותר לצרכים ולהעדפות שלהם.

שלבי תהליך שיקום פה:

ייעוץ ראשוני והערכה

הצעד הראשון בתהליך שיקום פה הוא ייעוץ ראשוני והערכה עם פרוסתודנט. במהלך פגישה זו, הוא יעריך את בריאות השיניים של המטופל וידון באפשרויות הטיפול השונות הזמינות.

תכנון טיפול

לאחר השלמת ההערכה הראשונית, הפרוסתודנט יעבוד עם המטופל כדי לפתח תוכנית טיפול מותאמת אישית. תוכנית זו תיקח בחשבון את המטרות של המטופל, התקציב, ואת בריאות השיניים הכוללת.

הכנה

לפני שניתן להתחיל את ההליך, יש להכין את השיניים והחניכיים של המטופל. זה עשוי להיות כרוך בהסרת שיניים פגומות או רקובות, ניקוי ועיצוב מחדש של השיניים הנותרות, או הכנת החניכיים למיקום של שתלים דנטליים.

הליך

בפועל יהיה תלוי הליך שיקום הפה בטיפול הספציפי המבוצע. לדוגמה, הליך כתר דנטלי יהיה כרוך בהכנת השן הפגועה, תוך התרשמות של השן, ומיקום הכתר הדנטלי.

טיפול מעקב

לאחר השלמת ההליך, המטופל יצטרך לעקוב אחר סדרה של הוראות לאחר הניתוח כדי להבטיח את התוצאה הטובה ביותר האפשרית. זה עשוי לכלול הימנעות מזונות ומשקאות מסוימים, נטילת תרופות, והשתתפות בפגישות מעקב עם הפרוסתודנט.

מסקנה:

שיקום פה הוא מרכיב קריטי ברפואת השיניים המודרנית, המציע למטופלים פתרונות לשיניים חסרות ולתפקוד פה המשופר. בין אם חסרה לכם שן אחת או כל השיניים, שיקום יכול לעזור לכם להחזיר את החיוך ולשפר את איכות החיים שלכם. בעזרת פרוסתודנט מטופלים יכולים ליהנות מהיתרונות של חיוך אסתטי נעים במשך שנים רבות. אם אתם זקוק לשיקום פה, שקלו לפנות לפרוסתודנט בהקדם.

Posted in השתלת שיניים

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *